Aktywny górski urlop w Wysowej-Zdrój

Wysowa-Zdrój to wieś w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Miejscowość jest położona wśród gór i lasów w dolinie Ropy, w pobliżu granicy ze Słowacją. Jest ona  znanym uzdrowiskiem odwiedzanym przez kuracjuszy i turystów zarówno w lecie, jak i zimą. Stanowi bazę rekreacyjną w zachodnich partiach Beskidu Niskiego. Wysowa jest znana z wód leczniczych, które wydobywane są na powierzchnie w formie źródeł lub udostępniane są przy pomocy studni wierconych. Obecnie jest 14 ujęć w tym z części można korzystać bezpłatnie. Najbardziej znane są: Henryk, Franciszek, Aleksandra, Józef I, Józef II, Bronisław.

W Wysowej znajdują się trzy sanatoria, w których leczy się choroby układu oddechowego, trawienia oraz układu moczowego. Do podstawowych zabiegów należą: kuracja pitna wodami leczniczymi, kąpiele mineralne, okłady borowinowe, inhalacje, masaże suche i podwodne oraz natryski wodolecznicze. Miejscowość jest atrakcyjna także turystycznie. Główne atrakcje to: szlaki wiodące przez przepiękne okolice, park wodny, trasy rowerowe, park linowy, korty tenisowe, boisko i punkty widokowe. Park wodny to przede wszystkim basen rekreacyjno-rehabilitacyjny o głębokości od 1,2 do 1,4. Powierzchnia lustra wody wynosi 287 m2. Wyposażony jest w leżanki powietrzne, ławeczki, ścienną stację masażu wodnego, gejzer powietrzny, armatkę wodną, kaskadę wodną. Można również skorzystać z masażu stóp, szerokiego i wąskiego masażu karku. Dostępny jest też basen SPA (jacuzzi) o temperaturze wody 33-37 stopni C. Park Wodny jest czynny przez cały tydzień.

Będąc w Wysowej warto również zainteresować się zabytkami, np. Kościołem Parafialnym zaprojektowanym w tradycji dawnego budownictwa regionalnego, cmentarzem kościelnym, cerkwi św. Michała Archanioła czy cmentarzem wojennym. Cerkiew wybudowana została w 1779 r. Jest obecnie siedzibą miejscowej parafii. Zimą w Wysowej można skorzystać z lodowiska lub wyciągu orczykowego. Posiada miejsca noclegowe w hotelach i pensjonatach. To także domki kempingowe i kwatery prywatne. Można zamówić noclegi z wyżywieniem lub bez (aktualna baza: ). W miejscowości jest też dobra baza gastronomiczna. Są karczmy, bary i kawiarnie. Polecić można szczególnie potrawy z kuchni łemkowskiej.

Kaczmaski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>