Izba Regionalna – Szczawnica

Szczawnica bez dwóch zdań stanowi jedno z najpiękniejszych miast na terenie całego województwa małopolskiego. W głównej mierze jest to spowodowane jej położeniem między Beskidem Sądeckim a Pieninami. Miejscowość ta to jednak nie tylko fauna i flora, ale także wiele godnych polecenia miejsc do zwiedzenia. Weekend czy kilkudniowy pobyt w tym uzdrowisku (noclegi – link) pozwolą zregenerować siły i poszerzyć horyzonty poznając tutejszą kulturę.

Miejscem, które obligatoryjnie musisz zwiedzić będąc na urlopie w Szczawnicy jest Regionalna Izba im. Anieli i Andrzeja Malinowskich. Posiada ona swoją siedzibę przy ulicy Szalaya 96 w Szczawnicy. Budynek ten jest blisko stuletnią chałupą, w której to umieszczono etnograficzne okazy przedstawiające życie mieszkających tu obywateli. Eksponatów było tak wiele, iż w pewnym momencie postanowiono ulokować je także tuż przed wejściem do budynku. Znajdują się tam w głównej mierze: koła do wozów, kamienie żarnowe, pług, brony, a także sita. Bezsprzecznie można uznać, iż zarządzający Izbą Jan Malinowski, którego trzeba uznać za pasjonata, który stworzył piękny ośrodek pielęgnowania kultury. Są w tym miejscu dwa domy. Pierwszy z nich ,,Pod kosynierem” jest prywatnym domem mieszkalnym Pana Jana, natomiast drugi ,,Pod matroną” jest właściwą Izbą Regionalną. To tam znajduje się większość ekspozycji, które były skrupulatnie zbierane przez przeszło pięćdziesiąt lat przez Pana Malinowskiego. Jest on tak zapalonym pasjonatem, iż sam zarówno oprowadza przybyłych po izbie, jak i własnoręcznie restauruje wszystkie eksponaty. Izbę Regionalną im. Anieli i Andrzeja Malinowskich trzeba rekomendować wszystkim turystom przybywającym do Szczawnicy. To tu tak naprawdę można doświadczyć ciekawej, ale co równie ważnej prawdziwej historii Szczawnicy i jej okolic.

Kaczmaski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>