Niezwykłe zabytki Suwalszczyzny

Suwalszczyzna nie bez powodu nazywana jest „zielonymi płucami Polski”. Rozległe lasy, czyste jeziora i bujna roślinność sprawiają, że ta część naszego kraju przyciąga przede wszystkim miłośników natury. Jednak nie brakuje także wspaniałych zabytków, które powinni obejrzeć wszyscy pasjonaci historii. Na szczególną uwagę zasługuje klasztor Kamedułów w Wigrach. W jego skład wchodzą: kościół, dawne eremy zakonników, tawerna, przystań i ogrody. Po wejściu na wieżę zegarową można podziwiać zachwycającą panoramę na jezioro Wigry oraz całą okolicę. W kościelnej krypcie złożone zostały ciała 40 zmarłych eremitów. Podczas wizyty w tym wyjątkowym miejscu warto zwiedzić także apartamenty i kaplicę papieską oraz obejrzeć organizowaną na terenie klasztoru wystawę.

Urlopowicze korzystający z okazyjnych noclegów na Suwalszczyźnie mają także możliwość zwiedzania zabytkowych cmentarzy. W Suwałkach zlokalizowany jest między innymi dawny cmentarz żydowski, który powstał na początku XIX wieku. To wyjątkowe miejsce, ponieważ kirkut został zniszczony w trakcie II wojny światowej. Niemcy wykorzystali znajdujące się tutaj macewy jako materiał budowlany. W latach 70-tych ubiegłego wieku z ocalałych płyt nagrobnych utworzono tak zwaną ścianę płaczu, która jest charakterystycznym elementem tego cmentarza. W Suwałkach mieści się także stary cmentarz rzymskokatolicki, założony na przełomie XVIII i XIX wieku. Pośrodku jego najstarszej części, w połowie XIX stulecia wystawiono neogotycką kaplicę Przemienienia Pańskiego, którą zaprojektował Karol Majerski.

Na terenie obiektu powstał także pomnik poświęcony członkom Polskiej Organizacji Wojskowej, poległych w walkach o niepodległość. Na cmentarzu spoczywają między innymi prezydent Suwałk Wawrzyniec Gałaj oraz ostatni premier rządu polskiego na uchodźstwie – Edward Szczepanik. Spacerując po Suwałkach warto przejść ulicą Tadeusza Kościuszki, przy której usytuowana jest kamienica z lat 50-tych XIX wieku. Do dawny dom rodzinny Alfreda Wierusza-Kowalskiego, znanego malarza, jednego z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej. To tylko część z wielu zabytków, które można podziwiać na terenie Suwalszczyzny. Dzięki rozległej bazie noclegowej turyści mają zapewnione bardzo dobre warunki do zwiedzenia wszystkich wyjątkowych miejsc w Suwałkach oraz okolicach tego miasta.

Kaczmaski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>