Przyroda pełną parą – Rytro zaprasza

Jest wiele miejsc, gdzie można wypocząć. Każdy jednak robi to na swój sposób. Wbrew pozorom jest grupa ludzi, która podczas urlopu uwielbia zdobywać nowe miejsca w sposób aktywny i odkrywa nowe miasta. Jest także grupa ludzi, której celem podczas wakacji jest aktywna turystyka sportowa, jej form jest tak dużo, iż ciężko byłoby wymieniać konkrety. Jest także grono osób, których głównym celem podczas kilku dni urlopu jest jak największy kontakt z naturą oraz delektowanie się jej atutami w zaciszu.

Idealnym kierunkiem dla tej ostatniej grupy osób jest położone w Małopolsce Rytro. Miejscowość ta, oferuje bardzo bogatą jak na tą wielkość bazę noclegową, z której korzystając można zaplanować wyśmienity pobyt. Na samym początku, warto wspomnieć, iż na trenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, który już sam w sobie jest bardzo dużą atrakcją, występują bardzo liczne osobliwości przyrody. W Rytrze, niewątpliwie taką właśnie atrakcją przyrodniczą, jest znajdująca się w dolinie Wielkiej Roztoki, dokładnie po prawej stronie potoku, na wysokości 530 m. n. p.m. – paproć – języcznik zwyczajny. Nazywany jest on także językiem jelenim, oczywiście głównym powodem jest jego kształt. Liście tej paproci są bardzo duże i w żaden sposób nie są podzielone. Mają od 15 do 60 centymetrów długości oraz od 3 do 6 centymetrów szerokości. Jest to zdecydowany wyjątek wśród paproci, a sam fakt występowania tego gatunku w Polsce, jest niezwykle rzadki.

Kolejną atrakcją przyrodniczą, jest rosnący nieopodal buk. Jest to od dawna ceniony gatunek, głównie ze względu na właściwości drewna, jego główne dwa atuty to fakt, iż wykorzystywany jest on do produkcji mebli, a także ma niezwykle korzystne cechy jako drewno opałowe do kominka, gdyż spała się bardzo długo. Owoce buka, tak zwana bukiew, wykorzystywane są natomiast do karmienia zwierząt gospodarskich. Bardzo prozaiczną czynnością, choć niezwykle cenioną w zamierzchłych czasach było to iż pełniły one funkcję odgromnika podczas nadchodzących burz. W Polsce, wszystkie najstarsze buki objęte są ochroną. Buk zwyczajny rosnący w Rytrze, znajduje się na wzgórzu Połom i jest przyrodniczą atrakcją tej okolicy, a także ważnym pomnikiem przyrody. Drzewo jest rozwidlone u nasady szyi korzeniowej, a obwód tych rozwidleń na wysokości 1,30 metra wynosi 2,90 oraz 2,30 metra.

Warto więc zarezerwować noclegi w Rytrze i odwiedzić te piękne oraz bardzo nietypowe pomniki przyrody czy też specyficzne gatunki roślin. A to tylko jedne z licznych atrakcji występujących w tych rejonach.

Kaczmaski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>