Szczawnica – miejscowość wśród Pienin

Licząca siedem tysięcy mieszkańców Szczawnica zlokalizowana jest w malowniczej dolinie Potoku Grajcarka, u samych stóp Pienin, w pobliżu granicy ze Słowacją. Miasteczko słynne jest między innymi dzięki licznym źródłom wód mineralnych (kliknij – http://www.uzdrowiskoszczawnica.pl/pl/wody-mineralne/10-wody-mineralne). Nazwa wzięła się od słowa „szczaw” – jak miejscowi górale nazywali tutejsze kwaśne wody. Połączenie czystego powietrza z pięknymi terenami górskimi pozwala na spędzenie ciekawego, a także aktywnego weekendu. Nie ma wątpliwości co do tego, że spływ bystrym Dunajcem, dłuższy trekking czy przejście kilku tras w parku linowym gwarantują dobrą zabawę. Dodatkowo baza noclegowa w Szczawnicy (kliknij- ), jest wspaniale rozwinięta i z pewnością sprosta wymaganiom nawet najbardziej wybrednych letników.

W Pieninach jest jedenaście głównych i całkiem dobrze oznakowanych szlaków pieszych o zróżnicowanym stopniu trudności. W zależności od kondycji i czasu do dyspozycji można zawędrować na przykład na pobliską Palenicę lub przejść się Drogą Pienińską. Jest to wycieczka dość długa i wymagająca, ale z pewnością zapewnia mnóstwo wrażeń. Piękno i niesamowitość krajobrazów zapewni bez wątpienia trasa na Trzy Korony. Wielbiciele aktywnego wypoczynku poczują się w czasie tej wędrówki jak w raju.

Również zapaleni rowerzyści nie mają na co narzekać, gdyż w Pieninach aż roi się od ścieżek przygotowanych specjalnie dla nich. Na pewno warto zabrać ze sobą własne dwa kółka.  Oczywiście możliwości aktywnego wypoczynku jest tutaj dużo więcej. W Jaworkach chociażby znajduje się wspaniała stadnina koni, gdzie rumaki można zabrać na konną przejażdżkę. Jest to bez wątpienia fantastyczny sposób na poznanie Pienin. Na dodatek góry te są atrakcyjne przez cały rok i o każdej porze sprzyjają aktywnej turystyce.

Zimą wielbiciele białego szaleństwa mają do swojej dyspozycji ok. 4 kilometrów tras zjazdowych na Palenicy i niemal równo tyle samo na arenie Jaworki-Homole. Nie są to co prawda stoki alpejskie, ale za to otaczają je piękne krajobrazy, które nie zdążą się znudzić przez kilka weekendów.

Nie wolno zapomnieć, że do Szczawnicy warto pojechać, aby napić tamtejszych leczniczych wód oraz pooddychać świeżym, górskim powietrzem. Z pewnością weekend w tej nietuzinkowej górskiej miejscowości będzie pełen niezapomnianych wrażeń. Wystarczy wsiąść w samochód i obrać kurs na południe.

Kaczmaski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>