Tylicz – atrakcje i historia miasta

Przybywający do Tylicza zlokalizowanego w gminie Krynica-Zdrój, turyści i goście z pewnością miło zostaną zaskoczeni pokaźną ofertą bazy noclegowej (Tylicz noclegi – zweryfikuj w meteorze), jaką mieszkańcy tej wioski przygotowali między innymi dla rodzin z dziećmi, młodzieży szkolnej w ofercie zielonych szkół czy zimowisk. Prywatne pokoje gościnne, miejsca agroturystyczne, apartamenty to nieliczne wybrane noclegi w Tyliczu, których pokaźna baza jest dostępna przez cały rok, dla zwolenników wypoczynku w polskich górach. Miejscowość ma charakter uzdrowiskowy, położona jest na południowy wschód od pobliskiej Krynicy-Zdroju, do której jest tylko 6 km.

Prawa miejskie Tylicz posiadał do czasu I wojny światowej, założony został w XIII wieku. Atrakcją kulturową jest drewniana, oszalowana cerkiew z 1743 roku wykonana w stylu budownictwa zachodnio-łemkowskiego pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana. Cerkiew zlokalizowana jest przy cmentarzu. Sama wioska, która kiedyś była dwukrotnie miastem zachowała układ urbanistyczny miasteczka z czworokątnym rynkiem, przy którym znajduje się zabytkowa kapliczka z 1808 roku. Na północ od rynku położony jest drewniany kościół parafialny pod wezwaniem św. Piotra i Pawła wybudowany w 1612 roku. Wnętrze kościoła tworzy ołtarz główny na którym zawieszony jest obraz Matki Boskiej Pocieszenia z XVI wieku. Tradycja podaje, że został sprowadzony z Czech. Ołtarze boczne zawierają obrazy twórców ludowych. W kościele tym warto zobaczyć chrzcielnicę z XVI wieku, krucyfiks gotycki z XVI wieku oraz XIX wieczne organy.

Położenie Tylicza w pobliżu Krynicy stanowi atrakcję nie tylko mikroklimatu i bliskości walorów leczniczych (można w krótkim czasie dojechać na wybrane zabiegi do Krynicy-Zdrój). Taka lokalizacja to możliwość udziału w licznych imprezach kulturalnych, które ma do zaoferowania Krynica: koncerty, spotkania, występy. Istniejące dobre i częste połączenia lokalna komunikacją nie stanowią problemu by poruszać się z Tylicza nie tylko na trasie do Krynicy (Tylicz trasy – zweryfikuj w wikipedii), ale pośród miejscowości ościennych. Każdy kto tam zagości znajdzie coś dla siebie z pośród szeregu oferowanych atrakcji., niezależnie od pory roku w której zdecyduje się na pobyt. Wspaniałe górskie powietrze, urokliwy krajobraz zadowolą szukających ciszy i spokoju. Odwiedzając Tylicz, urzeczeni jego walorami i pięknem okolic, duchową i materialną kulturą z pewnością za niedługo tutaj wrócimy, bowiem miejsc takich, które dają wspaniałe warunki do wypoczynku nie sposób zapomnieć.

Kaczmaski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>