Wąwóz Chłapowski

Chłapowo to wieś położona nad Morzem Bałtyckim, w pobliżu Władysławowa. Dawniej była typową rybacką osadą, ale wraz z rozwojem turystyki zaczęła stawać się znanym ośrodkiem letniskowym. Dziś funkcjonuje  wiele domów wczasowych, willi, pensjonatów, pokoi gościnnych i domków letniskowych w Chłapowie (). Można tam wybrać nocleg o wysokim standardzie, w całkiem korzystnej cenie.

Największą atrakcję Chłapowa stanowi Wąwóz Chłapowski, który jest krajobrazowym rezerwatem przyrody. Został utworzony w 2000 roku, na obszarze o powierzchni 24,83 ha, obejmując ochroną dolinę na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Powstał w wyniku erozyjnej działalności wód spływających z Wysoczyzny do Morza Bałtyckiego. Wysoki i stromy klif znajdujący się u wylotu doliny jest ciągle podmywany przez morskie fale. Wąwóz Chłapowski przez miejscowych nazywany jest Rudnikiem, gdyż ziemia ma tu rudoczerwony kolor. Związane to jest z legendą, która głosi, że w czasach gdy na Rzeczpospolitą najechali Szwedzi właśnie tutaj miano zorganizować na nich zasadzkę. W wyniku rzezi krew poległych zabarwiła ziemię. W rzeczywistości rudawą barwę gleby powodują występujące tu wody gruntowe o wysokiej zawartości związków żelaza. W Dolinie Chłapowskiej można zaobserwować wiele roślin objętych ochroną, a do najciekawszych należy żarnowiec. Zarośla te porastają zbocza i dno wąwozu, a ich żółte kwiaty kwitnące w okresie od maja do lipca nadają mu niesamowitego uroku. Teren rezerwatu jest dobrze zagospodarowany. Przy wejściu znajdują się ławki i miejsce na ognisko, a na całej długości wąwozu wyznaczono ścieżki z dobrze wkomponowanymi ławeczkami, kładkami, poręczami i schodkami. Rudnik jest więc naprawdę godnym polecenia miejscem do spacerowania i podziwiania nadmorskiego krajobrazu.

Kaczmaski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>