Wybrzeże Słowińskie wabi Sarbinowem

Sarbinowo jest wsią letniskową położoną na Wybrzeżu Słowińskim. Administracyjnie należy do województwa zachodniopomorskiego, do powiatu koszalińskiego i gminy Mielno. Liczba jej mieszkańców to niecałe sześćset osób. Latem wieś ta zamienia się w miejsce, które chętnie odwiedzają turyści. Sarbinowo przyciąga ich spokojem, bezpieczeństwem, dobrze rozbudowaną ofertą noclegową i gastronomiczną, a także tym, że noclegi w Sarbinowie są stosunkowo tanie.

Sarbinowo zostało założone już w czternastym wieku, dokładnie w 1309 roku. Biorąc pod uwagę wiek miejscowości, jest ona ciekawa także z punktu widzenia historycznego. Do zabytków znajdujących się w Sarbinowie należy na przykład chata rybacka, która została wybudowana w 1804 roku. Wykonana jest ona w całości z drzewa dębowego, a dach pokryty jest trzciną. Jest to typowy przykład budowli wąskofrontowej.

Drugim zabytkiem pochodzącym również z dziewiętnastego wieku, ale nieco młodszym od chaty rybackiej, bo wybudowanym w 1856 roku, jest kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Jest to budynek postawiony na planie ośmiokąta i wyposażony w wysoką wieżę ze strzelistym dachem. Okna w kościele mają kształt wąskich i wysokich witrażowych okien. Są to dwa zabytki znajdujące się w samym Sarbinowie i stanowiące atrakcje turystyczne.

Jednak najsłynniejszą z atrakcji jest z pewnością promenada, która należy do najpiękniejszych w kraju. Z pewnością jednak jest też najbardziej specyficzna. Ma ona bowiem kilometr długości i wiedzie przez wierzchołek kamienno-betonowego muru zaporowego, który ma chronić wieś przed wdzierającym się coraz bardziej w głąb lądu morzem. Jej wyjątkowość polega też na tym, że biegnie ona plażą, co pozwala na podziwianie przepięknych widoków. Mur został wybudowany w 1910 roku, o tym, jak był potrzebny może świadczyć fakt, że początkowo Sarbinowo leżało półtora kilometra od linii brzegowej. Obecnie jest miejscowością typowo nadmorską, z własną plażą i strzeżonym kąpieliskiem, które ma długość stu metrów.

Nie tylko w samym Sarbinowie, ale też w jego okolicach można spotkać wiele atrakcji turystycznych. Najsłynniejszą jest z pewnością latarnia morska w Gąskach. Wybudowana została ona w dziewiętnastym wieku i jest drugą co do wielkości latarnią w kraju. Warto odwiedzić Sarbinowo i skorzystać z tych i innych atrakcji czekających na turystów.

Kaczmaski

View more posts from this author
One thought on “Wybrzeże Słowińskie wabi Sarbinowem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>