Wycieczka po historycznym Mielnie

Mielno to miejscowość położona na północy Polski. Piękne krajobrazy oraz duża liczba atrakcji to cechy charakterystyczne tej malowniczej wioski w województwie zachodniopomorskim. Dawniej należała do województwa koszalińskiego. Miało to miejsce w latach 1975–1998. Miejscowość usytuowana jest nad Morzem Bałtyckim, znajduje się nad zachodnim brzegiem jeziora Jamno, położona przy mierzei pomiędzy jeziorem a morzem. Przynależy do powiatu koszalińskiego oraz gminy Mielno. Stanowi również siedzibę tej gminy.

Jest to bardzo popularny ośrodek turystyczny. Zarezerwować tu można dobre kwatery. Noclegów w Mielnie nie powinno braknąć dla nikogo, mim, że jest ono miejscowością, do której przyjeżdża wielu turystów, szczególnie w okresie wakacyjnym. Baza noclegowa wsi usytuowana jest głównie w okolicach morza oraz jeziora. Piękna miejscowość może pochwalić się nie tylko niesamowitą przyrodą, ale też wspaniałymi zabytkami. Ciekawa przeszłość z pewnością zainteresuje nie tylko pasjonatów historii.

Przebywając w nadmorskiej miejscowości warto zobaczyć kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Pochodzi on z XV wieku. Wzniesiono go w stylu gotyckim. Stanowi kościół parafialny. Położony jest około 750 metrów w linii prostej od Morza Bałtyckiego. W zachodniej ścianie świątyni znajduje się reper. Określa się dzięki niemu położenie budynku. Kościół wykonany został z cegły oraz kamienia polnego, posiada prezbiterium trójbocznie zamknięte. Wybudowano go na planie prostokąta, a posadowiony jest na glinie zwałowej. Wokół niego widoczne są ślady fos. Prawdopodobnie poza funkcją sakralną pełnił również funkcję obronną. W pobliżu obiektu znalezione zostały urny z popiołami. Istnieje możliwość, że wzgórze było miejscem kultu pogan.

W Mielnie znajduje się willa „Retro”, wybudowana w roku 1910 przy ulicy 1 Maja 8. Posiada ciekawą architekturę i należy do grupy zabytków. Chroniona jest programem opieki nad obiektami zabytkowymi. Budynek powstał w czasie rozwoju kurortu i przypomina dawny klimat miejscowości.

Innym, równie ciekawym obiektem jest pałac Wilhelma von Wendorffa., który pochodził z Niemiec. W wieku XV Mielno należało do kościoła, natomiast w wieku XX stało się własnością Wilhelma von Wendorffa. Pałac wzniesiono w 1904 roku. Zaprojektowali go berlińscy architekci, Erdman oraz Spinder. Budynek powstał w stylu neobarokowym.

Kaczmaski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>