Z Bukowiny Tatrzańskiej do Doliny Pięciu Stawów

Bukowina Tatrzańska to znakomity wybór jako miasto wypadowe, w samym miasteczku nie ma zbyt wielu atrakcji, jedyną wartą uwagi jest znany w całej Polsce kompleks basenów termalnych Bukovina, warto tam spędzić nawet cały dzień. Ale również, będąc w Bukowinie Tatrzańskiej, należy wykorzystać jej położenie, aby zwiedzić jak najwięcej.

Jest stąd bardzo blisko do Krakowa, Zakopanego oraz wielu atrakcji przyrodniczych takich jak szczyty górskie, doliny oraz Dolina Pięciu Stawów Polskich (tutaj), której się przyjrzymy dokładniej. Jest to jedna z najpopularniejszych dolin polodowcowych w Tatrach, przyciąga tysiące turystów rocznie, nie tylko ze względu na przepiękne pięć stawów, ale również tędy przechodzą liczne szlaki górskie. Dolina Pięciu Stawów, jak sama nazwa mówi, składa się z pięciu stawów: Wielkiego, Zadniego, Czernego, Małego i Przedniego. Dolina ta ma długość około 4 kilometrów a w jej okolicach znajdują się dwa wodospady: Siklawa oraz Wodogrzmoty Mickiewicza. Dolina jest raczej wymagająca, ponieważ zdarzają się tam liczne strome podejścia, które są bardzo męczące. Nad Przednim Stawem warto zrobić sobie postój i odpocząć w schronisku oraz zjeść posiłek. Większość turystów rozpoczyna wycieczkę z Palenicy Białczańskiej, jest to miejscowość od strony Zakopanego, ale również można wybrać inną trasę: przez Szpiglasową Przełęcz, Krzyżne oraz przez Świstówkę Roztocką jeśli poruszamy się od strony Morskiego Oka. Warto mieć ze sobą mapę, ponieważ bardzo łatwo jest się tam zgubić, wiedzie tam wiele szlaków i zdarza się niekiedy pomylić kierunki pomimo oznakowania.

Warto również zrobić jednodniowy wypad do Doliny Kościeliskiej, jest to jedna z najpiękniejszych dolin w Tatrach Wschodnich, jest to obowiązkowy punkt w planie podróży każdego turysty w Tatrach. Do tej doliny prowadzi trzynaście szlaków, więc jest w czym wybierać. Każdy ma inne walory krajobrazowe i stopień trudności, ale średnio dotarcie na miejsce zajmuje około 1, 5 do 2 godzin drogi na piechotę. Główny szlak do Hali Ornak jest jednym z łatwiejszych, pokonują ją osoby w każdym wieku, od najmłodszych dzieci do seniorów, nikt z nim nie ma problemu.

Podsumowując Bukowina Tatrzańska to znakomity wybór na miejsce noclegowe (Bukowina Tatrzańska – tutaj), jest tam bardzo bogata baza o wysokim standardzie. Z miejscowości jest bardzo blisko do okolicznych atrakcji. Sama Bukowina nie jest tak zaludniona jak np. Zakopane, jest tu znacznie mniej turystów , co ucieszy osoby, które nie lubią tłumów. Ponad to zawsze możemy pozostać na miejscu i skorzystać z ciepłych źródeł. Kąpiel w pełnych drogocennych pierwiastków wodach doskonale zregeneruje nasze ciało. 

Kaczmaski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>