Z Wadowic do Rzymu – śladami papieża

„Tam wszystko się zaczęło…” – to słowa, które rozbrzmiewały z ust Karola Wojtyły, gdy z rozrzewnieniem wspominał lata swojej młodości i dzieciństwa spędzone w Wadowicach. Papież kochał rodzinne miasto, często o nim wspominał i odwiedzał je także w trakcie swego papieskiego pontyfikatu. Obecnie, Wadowice rozsławione przez postać wielkiego Polaka przeżywają rozkwit przemysłu turystycznego. Przybywają tam pielgrzymi i turyści ciekawi samego miasta, zabytków oraz słynnych kremówek.

Podobnie jak na każdej ulicy Krakowa można kupić obwarzanki, a w każdym rogu Torunia zaopatrzyć się w rozmaite pierniki, tak i Wadowice słyną ze swoich kremówek. Przysmak Jana Pawła II zyskał miano kremówek papieskich, a skosztować go można w każdej wadowickiej kawiarni i restauracji. Za sprawą Karola Wojtyły ciastko stało się symbolem Wadowic i każdy, kto zatrzyma się w mieście musi go spróbować. Choć kremówki papieskie są elementem najsilniej kojarzonym z Wadowicami, to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na turystów w tym miejscu.

Po zjedzeniu pysznego deseru warto wybrać się na rynek, gdzie znajdują się dwa mocno związane z postacią papieża budynki. Pierwszym z nich jest Dom Ojca Świętego – czyli kamienica, w której znajdowało się trzypokojowe mieszkanie Wojtyłów, obecnie w całości zaadaptowana na muzeum. Można tam zobaczyć kilka zachowanych z młodości papieża przedmiotów, a także fotografie, dyplomy, świadectwa i inne pamiątki.

Nieopodal muzeum znajduje się Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. To właśnie tam Jan Paweł II został ochrzczony i przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej. Na tę okoliczność plac bazyliki został nazwany jego imieniem, a na rynku wystawiono mu pomnik. Chcąc dalej podążać śladami papieskimi, warto wybrać się z Wadowic na szlak górski, którym niegdyś podążał Karol Wojtyła. Specjalnie wyznaczona dla turystów ścieżka poprowadzi ich drogą na Beskid Mały. Piękne pejzaże pozwolą zatrzymać w pamięci i sercu Wadowice takimi, jakimi przed laty widział je papież. W końcu on sam uwielbiał wędrować. Być może dzięki temu zaszedł aż tak daleko, do Watykanu – stolicy papieskiej. Choć ciałem był w Rzymie, jego serce na zawsze pozostało wierne rodzinnej miejscowości, którą kochał i wspominał – Wadowicom.
Jeśli spodoba się Wam w mieście położonym niedaleko Beskidów, z pewnością powinniście zajrzeć do innej znanej, małopolskiej miejscowości – Szczawnicy. To piękna miejscowość uzdrowiskowa, którą otaczają Pieniny, a z Wadowic jest do niej całkiem nie daleko.

Wycieczka do niewielkiego, położonego w województwie małopolskim miasta Wadowice, może być wspaniałym przeżyciem dla każdego katolika. Religijny charakter tego miasta oraz jego silne powiązania z pierwszym polskim papieżem sprawiły, że tłumnie napływają do niego turyści. Dzięki temu rozgłosowi Wadowice otrzymały bodziec do rozwoju swojej działalności dopasowanej do potrzeb turystów. Miasto oferuje liczne atrakcje, wydarzenia i imprezy. Baza noclegowa jest tutaj dobrze rozwinięta, a co za tym idzie – z łatwością można znaleźć wiele dogodnych noclegów. Wadowice znaczą coś więcej niż zwykłe polskie miasto. To kawałek historii zamkniętej na małym skrawku ziemi. Historii szczególnie ważnej dla każdego Polaka, bo to właśnie stąd pochodzi słynny i szanowany na całym świecie Polak – Karol Wojtyła, „Lolek”, Jan Paweł II – papież.

Kaczmaski

View more posts from this author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>