W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problemy z poruszaniem się, które stopniowo uprzykrza im życie. Bowiem, te kłopoty nie tylko wynikają z faktu, iż wiele osób osiągnęło sędziwy wiek, lecz taki problem dotyka coraz młodszych ludzi. Spowodowane jest to siedzącą, lub bardzo ciężką fizyczną pracą. Dlatego coraz częściej sięgamy po pomoc specjalisty od fizjoterapii.
Czym jest fizjoterapia?
Pewnie wielu z nas słyszało o tej dziedzinie medycyny, która wykorzystuje do leczenia i rehabilitacji różne formy energii. Fizjoterapia obejmuje różne zagadnienia w zakresie leczenia ruchem, czy zabiegi fizykoterapeutyczne. Ma na celu nie tylko poprawę sprawności ruchowej, ale także złagodzenia bólu, czy przywrócenia całkowitej sprawności fizycznej. Z usług fizjoterapeuty można skorzystać w specjalnie przystosowanym gabinecie fizjoterapeutycznym, lub w klinice medycyny estetycznej.
Pierwszą z metod fizjoterapii jest masaż leczniczy, w którym wyróżniamy masaż klasyczny, wibracyjny, podwodny, lub segmentarny. Drugą z metod jest kinezyterapia, która wykorzystuje różne formy aktywności fizycznej, w której skład wchodzą kąpiele zarówno słoneczne, morskie, jak i powietrzne.
Jakie korzyści daje nam fizjoterapia?
Otóż, fizjoterapia ma przede wszystkim za zadanie doprowadzić do określonej reakcji organizmu. Jej celem jest osiągnięcie jak najlepszych efektów oraz odbudowa osłabionych, albo zanikających partii mięśni, wzmocnienie układu kostnego, a także rozciągnięcie ścięgien. Ogólnie rzecz biorąc dzięki fizjoterapii możemy wrócić do dawnej sprawności fizycznej np. po przebytej kontuzji, czy wypadku samochodowym.
Głównymi zaletami wynikającymi z wizyt u fizjoterapeuty jest duże zaangażowanie osoby leczonej. Jeżeli taka osoba zaangażuje wszystkie swoje siły, efekty mogą być zaskakujące, jednak potrzeba cierpliwości i poświęcenia mnóstwa czasu, lecz czym to jest w porównaniu odzyskania dawnego życia? Drugą równie ważną korzyścią jest możliwość uniknięcia, lub odroczenia zabiegów chirurgicznych, które bywają bardzo ryzykowne.
Takie wizyty u fizjoterapeuty mogą być, także pomocne po przebytych chorobach kardiologicznych. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, poprawimy nie tylko wydolność oddechową, ale również zmniejszymy występujące dolegliwości.
Dlatego, fizjoterapia jest nie tylko niezbędnym, ale także niezastąpionym elementem w przewlekłych zespołach bólowych. Odpowiednie ćwiczenia, bowiem mogą zdziałać cuda, poprawiając tym samym funkcjonowanie pacjentów, a także zmniejszając przy tym ryzyko upadków i złamań.