Technika malowania proszkowego znana jest od kilkudziesięciu lat i stale udoskonalana. Polega na równomiernym naniesieniu za pomocą specjalnego pistoletu na przygotowaną i oczyszczoną powierzchnię farby o odpowiednich właściwościach fizykochemicznych. Cząsteczki farby za pomocą pistoletu zostają naelektryzowane ujemnie i po rozpyleniu równomiernie przylegają do naładowanej dodatnie powierzchni.

Działanie sił elektrostatycznych sprawia, że naniesiona warstwa proszku utrzymuje się na malowanych elementach. Aby utwardzić pomalowaną powierzchnię, należy umieścić lakierowany przedmiot w piecu lakierniczym, w którym temperatura sięga blisko 200 stopni Celsjusza. Proszek poddawany działaniu wysokiej temperatury przez około 20 minut zaczyna się topić, w efekcie czego powstaje trwała i jednolita powłoka odporna na uszkodzenia mechaniczne, działanie substancji chemicznych oraz korozję. W zależności od potrzeb stosuje się farby poliestrowe, epoksydowe, poliuretanowe oraz silikonowe, które różnią się między sobą m.in. stopniem połysku i właściwościami.

Zalety malowania proszkowego i jego zastosowanie

Malowanie proszkowe najczęściej stosowane jest do pokrywania farbą elementów metalowych. Technika ta jest bezpieczna dla środowiska naturalnego, oszczędna i trwała, dlatego znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym. Wykorzystuje się ją do malowania felg aluminiowych, a także karoserii samochodowych. Elementy malowane proszkowo znaleźć można na ogrodzeniach lub balustradach. Malowanie proszkowe wykorzystywane jest to malowania grzejników, a także niektórych artykułów gospodarstwa domowego.

Ze względu na dużą estetykę oraz trwałość lakierowanych powierzchni, malowanie proszkowe stosuje się w przemyśle medycznym do pokrywania obudów urządzeń rehabilitacyjnych. W ostatnim czasie coraz częściej proszkowo maluje się również drewno. Ze względu na wrażliwość tego materiału na działanie wysokiej temperatury, proces utwardzania farby przebiega inaczej niż w przypadku elementów metalowych. W tym wypadku proszek nie jest wypalany, lecz poddawany działaniu promieniowania UV.